ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż leczniczy jest często wykonywanym zabiegiem rehabilitacyjnym, polegającym na  fizycznym oddziaływania na organizm pacjenta, za pomocą bodźców mechanicznych. Potrzeba wykonania takiego zabiegu pojawia się wówczas, gdy zespolone z nim mięśnie lub więzadła przestają spełniać swoją rolę. Wówczas nasz organizm wysyła informację o wszelkich nieprawidłowościach pod postacią bólu. Dokuczliwy, paraliżujący ból, pojawia się gdy mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują prawidłowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup jest coraz mniej stabilny, postawa pogarsza się, kręgi i dyski zużywają się szybciej niż powinny.

Masaż leczniczy powinien być wykonany wyłącznie przez wykwalifikowanego rehabilitanta, który posiada pełną wiedzę na temat anatomii i fizjologii człowieka. Terapeuta przeprowadza pełny wywiad, wykonuje badanie palpacyjne oraz analizuje badania dostarczone przez pacjenta. Na tej podstawie dobiera właściwą technikę indywidualnie do każdego przypadku, tak by zabieg przyniósł optymalne rezultaty. Działania rehabilitacyjne dzielimy na lokalne, czyli miejscowe bądź ogólne, czyli centralne.

Masaż leczniczy nie jest zabiegiem przyjemnym i relaksującym. Wykonywany jest z siłą na granicy bolesności, a jako kryterium przyjmuje się „próg bólu”. W trakcie wykonywania masażu leczniczego należy dostosować siłę bodźca do indywidualnej reaktywności osoby masowanej. Podstawowe techniki stosowane w masażu leczniczym, to: rozcieranie, rolowanie,  głaskanie, ugniatanie i wibracja bądź wstrząsanie.

Pacjent na początku terapii zwykle odczuwa tzw. bóle początkowe, będące wynikiem intensywnego naciągania tkanek, rozluźniania zrostów, zwiększonego przekrwienia masowanego obszaru oraz podrażnienia zakończeń nerwowych.

Jednak po kilku kolejnych masażach leczniczych dolegliwości bólowe kręgosłupa zmniejszają się w bardzo znaczącym stopniu.

Zabiegi fizykoterapeutyczne czasami są sceptycznie traktowane przez pacjentów, ale praktyka dowodzi, iż jest to bardzo skuteczna metoda leczenia zespołów bólowych kręgosłupa.

Wielu pacjentów w krótkim czasie doświadcza wręcz magicznej poprawy komfortu życia, a dolegliwości bólowe, przestają utrudniać codzienne czynności.

Related Tags